Bohatí zvažujú odchod z krajiny

Zaujímavé informácie priniesol každoročný prieskum J&T Banky medzi českými a slovenskými dolárovými milionármi. Tí citlivo vnímajú súčasnú politicko-ekonomickú situáciu a stále častejšie uvažujú nad alternatívou, že by sa museli z krajiny odsťahovať.

Dolároví milionári situáciu pozorne monitorujú a neskrývajú pritom obavy z možných scenárov ďalšieho vývoja. Za bezpečnostnú hrozbu považujú migráciu do Európy, predpokladajú, že teroristické útoky budú v Európe čoraz častejšie a zhruba tretina slovenských milionárov si myslí, že svet môže smerovať aj ku globálnemu konfliktu.

V prípade Európskej únie sú si milionári vedomí jej užitočnosti a výhod, ktoré prináša. Na druhú stranu ju ale považujú za slabú a chorú, neschopnú riešiť problémy. Aj preto v rovine úvah stále častejšie premýšľajú o možnosti presťahovať sa do inej krajiny.

V prípade odchodu z krajiny by prvou voľbou pre väčšinu slovenských dolárových milionárov boli Rakúsko a Česká republika. Medzi ďalšími preferovanými krajinami nechýba Švajčiarsko, Austrália, Kanada alebo Nemecko.

Do ktorých krajín by slovenský dolároví milionári zamierili:

1. Rakúsko a Česká republika (zhodne 13%)
2. Austrália, Švajčiarsko, Kanada (zhodne 7%)

Trvalý odchod z krajiny rieši väčšina milionárov zatiaľ skôr v teoretickej rovine. Celá rada z nich ale začala podnikať aj praktické kroky. Tým sú predovšetkým nákupy nehnuteľností v zahraničí.

"Občas sa mi zdá taký apokalyptický sen o tom, že už sa pretrhli všetky hrádze a do Európy sa rútia utečenci zo všetkých strán ako lavína ... Neviem, či sa to stane, ale začal som robiť praktické prípravy na odchod (do USA) : nakúpil som zlato a kúpili sme nehnuteľnosť na Floride, "uviedol jeden z účastníkov výskumu.

Podobne zmýšľa i ďalšia respondentka: "Skutočne zvažujeme, že by sme odišli do USA. Cítim to ako povinnosť voči deťom. Rada by som sa mýlila, ale myslím, že Európa má svoj vrchol za sebou. To, čo príde, bude ďalšie oslabenie a nárast neomarxismu, "zaznelo tiež v prieskume J&T Banky Wealth Report 2016.

Úlohu pri výbere konkrétnej krajiny hrá kvalita života, sympatie, fungovanie právneho štátu, a či sa v danej krajine dorozumie. Väčšia bezpečnosť alebo podmienky pre podnikanie hrali hlavnú úlohu u menšiny opýtaných.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: