Ski Arlberg: Najväčší v Rakúsku a TOP 5 na svete

Arlberg je po práve považovaný za kolísku alpského lyžovania. Ski Arlberg je najväčšou prepojenou lyžiarskou oblasťou v Rakúsku a s celkom 305 km prepojených zjazdoviek a 87 lanovkami a vlekmi patrí medzi TOP 5 na svete. Okrem toho si starostlivo udržiava status exkluzívneho strediska vyhľadávaného náročnou klientelou.

Len málo miest na starom kontinente môže ponúknuť také podmienky pre zjazdové lyžovanie a ostatné zimné aktivity, ako táto časť Rakúska. Pre nás všetkých, vyznávačov zimných športov, predstavuje Ski Arlberg skutočný raj.

Istota snehu a skvelých zážitkov

Hory klenúce sa na východ od Bodamského jazera lákajú návštevníkov predovšetkým bohatou snehovou nádielkou. Ostatne v oblasti medzi veľkým a malým Walsertalom údajne každý rok napadá najviac snehu v celých Alpách. Neveríte? Pozrite sa na spektakulárne fotografie zo svetoznámych lyžiarskych stredísk Sankt Anton am Arlberg a Lech/Zürs a ľahko pochopíte.

Čo je príčinou nadštandardne bohatých snehových zrážok v tejto oblasti? Oblačnosť, ktorá sem prichádza spravidla zo severozápadu, sa nad Bodamským jazerom nasýti vodou, sťažkne a cez vrcholky arlberského masívu, miestami dosahujúcich až 3000 metrov, už sa jej nechce. Svoj náklad preto veľmi často uvoľňuje práve nad pohoriami Bregenzerwald a Arlberg.

Stredisko Lech/Zürs snúbi luxus s príjemne pokojnou atmosférou

Čo v lyžiarskom svete znamená pojem Lech/Zürs asi tušíte. Exkluzívne stredisko nachádzajúce sa bezprostredne za legendárnym St. Antonom charakterizuje vysoká koncentrácia finančne výborne zaistených hostí, ktorí túžia po luxusnom bývaní tak trochu bokom lyžiarskej verejnosti, ale zároveň im stále záleží na super kvalitnom lyžiarskom vyžití.

A práve to je v oblasti St. Anton-Lech-Zürs doslova grandiózne, pretože zahŕňa kvalitne pripravené zjazdovky, ale aj jazdenie v hlbokom, najlepšie nikým nedotknutom prašanu. Presne to robí lyžovanie v Lechu a v susednom Zürs tak jedinečným.

Warth - útulná alpská obec s prepojením na ďalšie lyžiarske strediská

Z malej alpskej obce Warth sa postupne stala jedna z najdôležitejších arlberských turistických oblastí. Lyžiarsky areál nad obcou Warth profituje zo štandardne veľmi bohatej snehovej nádielky a najmä z prepojenia s ďalšími lyžiarskymi strediskami v rámci Ski Arlberg. Warth a Lech po ceste delí iba päť kilometrov, cez kopec ešte o niečo menej.

Prevažná väčšina zjazdoviek strediska Warth/Schröcken má severnú expozíciu, takže hoci nemajú najvyššie vrcholy areálu "len" okolo 2000 m, majú tú vyhlásenia o "snehovej istote" trochu inú váhu, než tomu býva v ostatných areáloch s podobnou nadmorskou výškou. Povážte, stredisko má v súčasnosti len minimálne technické zázemie pre výrobu umelého snehu. Jednoducho preto, že ho nepotrebuje. Počas zimných mesiacov tu v úhrne napadne 11 metrov snehu. Lyžiarska sezóna tu preto je v plnom prúde od začiatku decembra až do Veľkej noci.

Donedávna mal areál Warth/Schröcken tri nástupné miesta. Za hlavné je považované parkovisko pri Sport-hoteli Steffisalp priamo v dedine Warth, odkiaľ vyráža sedačková lanovka Steffisalp Express. O kúsok ďalej, cestou na Schröcken, schádza až k ceste ďalšia sedačková lanovka, tomu miestu sa hovorí Jägeralp, a tretou údolnou stanicou areálu je Hochtannbergpass. Odtiaľto vyráža na Saloberkopf (2050 m) sedačka Salober Jet, v ktorej okolí nájdete najprudšie zjazdovky celého areálu. Dnes ale môžete do Warth prísť na lyžiach aj z Lech/Zürs. A samozrejme sa vydať aj opačným smerom.

V roku 2017 bude dokončená výstavba lanovky Dorfbahn Warth a priľahlých zjazdoviek, ktoré umožnia vyraziť od prahu vášho domova vo Warth do celej oblasti Ski Arlberg na lyžiach. Plán novej lanovky Dorfbahn k stiahnutiu v pdf TU.

V roku 2018 bude tiež dokončený nový apartmánový komplex 4* S Apart-Hotel vo Warth-Arlberg, ktorý sa nachádza priamo pri zjazdovkách a lanovkách v nadmorskej výške 1.540 m n.m. a predstavuje ideálnu vstupnú bránu do Ski Arlberg. Viac informácií o projekte nájdete TU.

2013: Warth definitívne zamieril medzi lyžiarsku extratriedu

Počas zimnej sezóny 2013/2014 bola dokončená významná investícia, ktorá lyžiarsky areál Warth/Schröcken posunula do kategórie svetovej extratriedy. Od jesene roku 2013 ho totiž kabínková lanovka Auenfeldjet prepojila so zjazdovkami lyžiarskeho strediska Lech/Zürs, čo sa pre Warth stalo mimoriadne dôležitou udalosťou. "Na pomedzí Arlberg a Bregenzerwald sa nám podarilo to, čo sa v iných regiónoch často nedarí. A sme na to pyšní, "hovorí o vzniknutom spojení s neskrývanou dávkou radosti Andrea Masal z Vorarlberskej turistickej centrály. Kedysi trochu odľahlá dolina totiž týmto počinom po všetkých stránkach výrazne stúplo na cene.

To napokon dokazuje veľký záujem turistov zo Švajčiarska, ktorí sú vo Warth za Nemcami a domácimi Rakúšanmi tretími najčastejšími hosťami. Čo Švajčiarov na kedysi opomínanom rakúskom stredisku toľko láka? Samozrejme krátka dojazdová vzdialenosť, ale predovšetkým fantastické lyžiarske podmienky, kvalitné služby a pri tom všetkom stále nižšie ceny, než na aké sú zvyknutí doma, vo švajčiarskych Alpách.

V jednotlivých strediskách sú naďalej k dostaniu skipasy platné len na "ich strane hôr", k nim ale pribudol Ski Arlberg Skipass oprávňujúci lyžiarov na užívanie lanoviek v celej novo prepojenej oblasti.

2016: prepojenie Warth so St. Anton am Arlberg

V tomto roku bola dokončená obrovská investičná akcia v prepočte za niekoľko desiatok miliónov eur smerovaná do výstavby nových lanoviek. Vďaka zbrusu novej gondole Flexenbahn zaisťujúcu pre zmenu prepojenie medzi areálmi Zürs a Stuben, a tiež ďalším investíciám v okolí St. Christoph, sa oblasť Ski Arlberg stala s 305 kilometrami zjazdoviek a 87 lanovkami najväčšou prepojenou lyžiarskou oblasťou v Rakúsku. Všetko, čo ponúka St. Anton am Arlberg, Lech/Zürs, Stuben, St. Christoph aj Warth/Schröcken, sa dnes skutočne dá prejsť, bez toho aby ste museli vyzuť lyže.

2018: Ďalšie nové investície a lanovky

Rok 2018 prinesie oblasti ďalšie investície vo výške opätovne niekoľko desiatok miliónov eur do výstavby nových lanoviek. V pláne je prepojenie St. Antonu a oblasti Kappl-Paznauntal. Ski Arlberg sa ďalej rozrastie a ponúkne cca 350 km prepojených zjazdoviek. Podrobnejšie informácie v nemeckom jazyku nájdete TU. Už tak vysoký kredit oblasti Ski Arlberg tak ešte vzrastie.

Letná sezóna v Arlbergu

Bolo by ale chybou obmedzovať sa iba na zimnú sezónu. Arlberg má čo ponúknuť aj v lete. Vedľa jedinečných zážitkov z peších alebo cyklistických výletov si môžete zahrať golf na ihriskách lemovaných majestátnymi vrcholkami hôr. Najbližšie golfové ihrisko je novo otvorený Golf Club Lech nachádzajúce sa v nadmorskej výške 1.500 metrov. Slogan "Golf na najvyššej úrovni" tak dostáva ďalší významový rozmer.

Ako je to s dostupnosťou zo Slovenska

V porovnaní so strediskami v okolí Salzburgu alebo Innsbrucku môže táto časť Rakúska pripadať trochu vzdialenejšie, ale už prvá návšteva Warth vás presvedčí, že to s dopravnou dostupnosťou nebude nijako zložité. Z Bratislavy sa dostanete do Warth za necelých sedem hodín.

Pozn .: Ak pôjdete po diaľnici vedúcej od Innsbrucku na Bregenz a ďalej cestou na Zürs a Lech, môže sa stať, že v zime sa tadiaľ do Warth nedostanete. Okresné cesty L 198 Lechtalstraße môžu byť kvôli množstvu snehu uzavreté. V takom prípade by ste museli pokračovať až do Bludenz a horský masív prejsť cez Faschinajoch. Aktuálne cestné informácie nájdete TU.

37 lyžiarskych oblastí na jeden skipas

Pri dlhších pobytoch vo Warth sa vedľa Ski Arlberg Skipass (prepojenie s Lech/Zürs) môže hodiť tiež 3taeler skipas, ktorý platí pre celkovo 168 lanoviek a vlekov v 37 lyžiarskych oblastiach Bregenzerwald, Großes Walsertal, Tirolského Lechtalu a Balderschwang (Allgäu - Nemecko). Dohromady majú tieto oblasti 521 km zjazdoviek, lanovkami pochopiteľne prepojené nie sú, ale zájsť si na deň do iného strediska môže byť počas týždennej dovolenky alebo cez prázdniny príjemným spestrením. Detailnejšie informácie sú k dispozícii na internetových stránkach www.3taeler.at.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: