TOSKÁNSKO - perla Talianska

Krásam Toskánska som prvýkrát podľahol pred desiatimi rokmi. A od tej doby sa tam musím každý rok vracať. Má zvláštne čaro a pôsobí ako magnet, ktorého sa nemožno dostatočne nabažiť. Krásna príroda s romantickými výhľadmi, rada historických miest a dediniek, výborné jedlo a víno. To všetko láka k návšteve tohto kraja v srdci Talianska.

Asi všetci si vybavia pohľady na zvlnenú krajinu plnú farebných polí, pozdĺž ciest sa tiahnuce pravidelné aleje cyprusov a na vrcholoch kopcov malé staré dedinky uzavreté v stredovekých hradbách. Je to doslova pastva pre oči a objektívy fotoaparátov. V letnom období bývajú pole sfarbené dožlta - posiate slnečnicami alebo do červena lány makovíc alebo nekonečnými zelenými vinicami. Jednu z najkrajších vyhliadok, ktoré som pri putovaním Toskánskom zažil, by som odporučil každému návštevníkovi. Je to cesta samým stredom tohto kraja - južne od Florencie sa vydajte na vyhliadkovú jazdu trojuholníkom stredovekých miest St. Gimignano - Volterra - Siena.

Práve mesto Volterra je jedno z najtypickejších historických miest, ktoré stojí za návštevu. Stojí na vrchole vysokého kopca a je obklopené kamennými hradbami. Mesto je známe ťažbou a spracovaním alabastru. V jeho krivoľakých uličkách nájdete množstvo umeleckých dielní a obchodíkov, ktoré z tohto bieleho materiálu vyrábajú sochy, svietniky, lampy a ďalšie umelecké predmety. Prvými spracovateľmi snehobieleho alabastru tu boli už starovekí Etruskovia. Z hradieb, ktoré Volterru obopínajú, je krásny výhľad ďaleko do rozvlnenej krajiny. Ak ste fanúšikmi filmu Twilight, určite by ste mali Volterru navštíviť - autorka knižnej predlohy Stephenie Meyerová tam totiž umiestnila sídlo upírieho rodu Volturi.Po krátkej jazde kopcovitou krajinou po ceste plnej prudkých zákrut, stúpania a klesania, sa dostanete na dohľad ďalšej historickej perly - mestečku, ktoré má prezývku "Manhattan stredoveku" - St. Gimignano. Ako si túto prezývku vyslúžilo, pochopíte už pri prvom pohľade na neho, keď sa za najbližším kopcom objaví silueta rada vysokých kamenných veží. Výhodná poloha v trojuholníku medzi Florenciou, Sienou a Pisou hrala úlohu v rozvoji mesta. Navyše v širokom okolí sú úplne ideálne podmienky pre pestovanie drahého šafranu a viniča. Aj vďaka tomu miestne šľachtické rody bohatli a stavali si honosné paláce a obranné veže, ktoré čneli do výšky a stali sa už vo svojej dobe raritou a typickým znakom mesta. Z pôvodných 72 sa ich dodnes zachovalo 15.

Tretí z môjho obľúbeného trojlístka stredovekých lákadiel Toskánska je mesto Siena, ktoré leží asi hodinu jazdy na juh od Florencie. Je to jedno z najzachovalejších európskych stredovekých miest. Uchváti vás množstvom historických a architektonických pamiatok, tehlových palácov, kamenných veží, zdobených kostolov a krásnou okolitou krajinou. Asi najznámejším miestom je tu veľké kruhové námestie Campo, na ktorom sa konali tradičné konské preteky a dodnes, keď máte šťastie, môžete zažiť tiež strhujúce pochody vlajkonosičov, ktorí v kostýmoch a za zvuku bubnov a trubiek pochodujú v kruhu okolo námestia. Stačí si len sadnúť na mierne sa zvažujúcu kamennú plochu námestia a pozorovať hemženie turistov i miestnych okolo.

Mesto bolo údajne založené Senusom, kto bol syn Rema, jedného z dvojčiat, ktorého vychovala vlčica - a na niekoľkých miestach preto nájdete sochy vlčice, ktorá je tiež vyobrazená v znaku mesta. V skutočnosti však bola Siena v minulosti etruskou osadou, z ktorej sa následne stala rímska kolónia Saen Julia. Vďaka rozvinutému bankovníctvu a obchodovania s látkami sa mesto v stredoveku stalo jedným z najvýznamnejších európskych miest.Pri návšteve Toskánska samozrejme nezabudnite na mesto, ktoré sa stalo v 15. storočí kolískou renesancie, kultúrnym centrom severného Talianska, mesto stoviek veží na rieke Arno, ktorého symbolom sa stala Michelangelova socha Dávida. Florencia je severnou bránou do Toskánska. Pokiaľ toto romantické miesto navštívite, dajte si dostatok času nielen na návštevu radu historických pamiatok a galérií (samozrejme nevynechajte galériu Uffizi, romantický "most zlatníkov" Ponte Vecchio či dominantu mesta - chrám Santa Marie del Fiore), ale aj na vychutnanie atmosféry mesta treba na záhradke jednej z reštaurácií či kaviarní.

Toskánsko je jednoducho miesto, ktoré musíte vidieť aspoň raz v živote. A zároveň je jasné, že pri jednej návštevy málokto zostane.

Text a foto: Milan Deutsch

Tiež vás učarovalo Toskánsko?

Pozrite sa na ponuku bývania v jednej z najmalebnejších častí sveta a žite svoj sen pod toskánskym slnkom.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: