Monako má druhý najdrahší trh s najluxusnejšími nehnuteľnosťami na svete

Vlaňajší rok bol na monackom realitnom trhu veľmi úspešný. Len 7 % z predaných nehnuteľností boli novostavby, ktoré však zároveň tvorili 20 % hodnoty predaných realít.

Monako má malý realitný trh, na ktorý priemerné ceny v závislosti na práve ponúkaných nehnuteľnostiach každoročne zaznamenávajú značné výkyvy. V roku 2015 bola priemerná cena starších nehnuteľností 3,5 miliónov eur (o 4,8 % menej ako v predchádzajúcom roku), zatiaľ čo medián 2,1 miliónov eur bol o 5 % vyšší ako v roku predchádzajúcom. Dlhodobo však u hodnôt mediánu môžeme sledovať stúpajúci trend.

Monako je pre najbohatších ľudí sveta veľmi atraktívna krajina a má všetky predpoklady potrebné pre rast cien na realitnom trhu. Vďaka silnej monackej ekonomike je dopyt po pracovnej sile tak vysoká, že by pracovníkov reálne nebolo kde ubytovať. Na mieste s takto obmedzeným priestorom je vysoký dopyt po bytových a komerčných objektoch uspokojovaný len veľmi pomaly.

Monako s cenou 90 900 eur za meter štvorcový naďalej patrí medzi krajiny s najdrahšími luxusnými nehnuteľnosťami na svete. Drahšie, skutočne luxusné nehnuteľnosti by ste našli len v Hongkongu, kde za meter štvorcový zaplatíte 109 800 eur. Súvisiace informácie nájdete tiež v článku Najväčšie zhodnotenie nehnuteľností a najdrahšie mestá sveta.

Monacký trh s nehnuteľnosťami je teda veľmi drahý, ale zároveň tiež veľmi malý. V roku 2015 tu prebehlo len 547 transakcií. Staršie nehnuteľnosti tvorili 93 % všetkých predajov (509), čo je o 8 % menej ako v roku 2014, avšak o 11% viac ako v roku 2007.

V priemere od roku 2006 súkromní majitelia ponúkli na predaj len 3 % celkového počtu nehnuteľností. Majitelia sa tak priemerne striedajú len raz za 37 rokov (pre porovnanie: v Londýne je to každých 20 rokov).

Veľký záujem je napríklad o byty v blízkosti pretekárskeho okruhu Circuit de Monaco, kde sa každoročne koná Grand Prix Monaka. Okruh sa vinie ulicami Monte Carla a La Condamine, najdrahšími lokalitami Monaka. Obvyklá cena bytov s dvoma spálňami tu činí 8,5 milióna eur.

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail:

Hot tips | Máme pre Vás pripravených viac než 6000 nehnuteľností z celého sveta Kompletná ponuka

Chcem dostávať ponuky a novinky o (zahraničných) realitách zadarmo priamo na môj e-mail: